Prisiminimas apie litus - ant bliuzonų - mieste.lt

Tapk MIESTE.lt fanu Facebook'e

×
2015-01-12 09:00 SHMUTKE.lt nuotr.

Prisiminimas apie litus - ant bliuzonų

Prieš porą metų su menu visiškai nieko bendro neturintis vaikinas netikėtai ėmė ir tapo unikalių lietuviškų drabužėlių kūrėju. Sėkmingai laisvalaikio kombinezonus kūręs ir pardavinėjęs Darius Žutautas, prieš metus pristatė naują kolekciją - bliuzonus ir marškinėlius litams atminti. Vaikinas papasakojo, nuo ko viskas prasidėjo ir kodėl jis pirmuosius savo kūrinius jis laiko paslėptus namuose. 

Dariau, kuri drabužius, kurių dekoras asocijuojasi su litais. Kodėl nusprendei to imtis? 

Idėja gimė beveik prieš metus, pagalvojus, jog tai jau paskutiniai metai kaip turime savo valiutą. Norėjosi sentimentus litui perteikti ir savo gamyboje, todėl jau pavasarį dienos šviesą išvydo litų džemperiai.

Koks Tavo pačio indėlis į drabužius, kuriuos parduodi? 

Kaip turi atrodyti drabužis sugalvoju pats. Visas detales, audinius renkuosi pats ir darau bandymus siuvykloje tol, kol galutinis gaminys būna toks, kokio noriu. Kadangi tai gamyba, neišvengiamai atsiranda nenumatytų dalykų, vėlavimų ar kažkokių pakeitimų. Ši kolekcija ne išimtis. Pasidarius pirmuosius bandyminius 10 vienetų ir pabandžius juos nešioti ir skalbti, teko juos atšaukti, nes audinys dėvėjosi ne taip, kaip buvo planuota. Teko viską atšaukti ir siųsti audinius gamintojams atgal, bei užsakinėti naują, jau patikrintą audinį, kuris atitiko visus lūkesčius.

Darius Žutautas demonstruoja savo kūrinį

Kas turi patį pirmąjį tokį bliuzoną?

Patys pirmieji bliuzonai buvo atšaukti dėl kokybės ir liko pas mane spintoje (šypsosi). Negaliu jų kažkam dovanoti ar tuo labiau parduoti, nes jie neatitinka kokybės standarto, todėl nešioju juos pats po namus (šypteli). 

Kokiems žmonėms kuri? Ar įsivaizduoji, kad tokį galėtų apsivilkti net Dalia Grybauskaitė, sekmadienio popietę besiilsėdama savo rezidencijoje?

Mano nuomone, gaminys, į kurį žmogus įdeda dalelę savęs, turi patikti jam pačiam. Kitu atveju tai būtų daroma tik dėl pinigų. Ar gerb. mūsų prezidentės aprangos kodas jos kadencijos metu leidžia vilkėti tokio stiliaus aprangą, negaliu tiksliai atsakyti, bet Vilniaus meras jį tikrai turi (šypsosi).

Kodėl Tavo bliuzoną turėtų turėti kiekvienas?

Aš norėčiau, kad jį turėtų tie, kurie jaučia sentimentą litui ir turi bent kruopelytę patriotiškumo Lietuvai. Tai dalis mūsų gyvenimo, kultūros ir šalies veido.

Ką Tau pačiam reiškia litas?

Valiuta, su kuria užaugau. Normalu, kad praleidus tiek metų su kažkokiu daiktu, prie jo pripranti ir jauti sentimentus, tačiau, kaip ir rašiau tekstą, klijuojamą ant litų dėžutės (dėžutės, į kurias pakuojami litų bliuzonai - aut.past.) "laikai keičiasi ir mes turime judėti kartu su pokyčiais", žmogaus prigimtis neleidžia jam stangnuoti vienoje vietoje visą gyvenimą.

Ar Tavo piniginėje vis dar yra nors vienas litas?

Yra, tačiau piniginėje, kurioje guli pinigai iš kitų šalių. Jau pasidėjau juos atminčiai (šypsosi).

Tavo kuriami drabužiai slepiasi po prekė ženklu "Shmutke". Kada viskas prasidėjo?

"Shmutke" prasidėjo nuo noro turėti kombinezoną prieš šiek tiek daugiau nei 2 metus. Neradus tokio, kokio norėjau nusipirkti, pasigaminau jį pats (šypsosi). Vėliau atsirado draugų su prašymais pagaminti ir jiems, tada jų draugų draugų prašymai ir taip teko iš vienetinių gaminių pereitį į savo sugalvotus kombinezonus, kurie jau gavo ir etiketes ir pavadinimą bei startavo jau internetiniame puslapyje ir partnerių parduotuvėse. Viskas buvo einama žingsnelis po žingsnelio, nes neturėjau tame patirties ir daug dalykų teko atrasti bandymų keliu. Kur siūti, kas gamina pakuotes, kas paruoš puslapio dizainą, kas galės nupiešti taip kaip noriu, kaip atrodys etiketės, kaip bus lankstoma, kur sandėliuoti, kokią apskaitą daryti ir dar daug smulkmenų kurias reikėjo atrasti, bet kurios pagerina produktą arba padeda lengviau vykdyti gamybą. Per tuos du metus išmokau maketuoti, buhalterijos, mokiausi piešti, atėjo labai daug suvokimo apie daug įvairių technologinių dalykų, reikalingų pagaminti gaminį. Juos dabar pritaikau ir savo pagrindiniame darbe, susijusiame su įvairių renginių techninių sprendimų ieškojimu, paslaugų teikimu.

Naujausia Tavo kolekcija vadinasi "Medinis". Papasakok apie ją. 

Kolekcija "Medinis" gimė pamačius dviprasmybių juokelius internete. "Facebooke" galite rasti paskyrą "Medinis", jie buvo pagrindiniai įkvėpėjai perkelti tai ant drabužių. Susisiekus su puslapio įkūrėjais, buvo gautas leidimas naudojantis jų turima medžiaga gaminti drabužius. Piešiniai buvo piešti specialiai šiai kolekcijai, remiantis minėto puslapio medžiaga. Buvo labai sunku išrinkti, ant kokio gaminio, kokį piešinį dėti, nes buvo sunku prognozuoti, kurie piešiniai žmonėms patiks labiau, o kurie mažiau, todėl buvo keletas dienų svarstymo prieš užsakant gamybą kokių marškinėlių kiek siūtis. Dalis "Medinių" marškinėlių susilaukė labai didelės sėkmės ir teko kartoti jų gamybą, dalies žmonės nesuprato ir jie turi mažesnį populiarumą, tačiau dėmesio susilaukė visi (šypsosi).

Daugiau apie SHMUTKĘ rasi ČIA!