Specialioje "Šimtmečio penktadienio" laidoje - prisiminimai apie tarpukario Lietuvą - mieste.lt

Tapk MIESTE.lt fanu Facebook'e

×
2018-02-15 09:58 Laidos kūrėjų nuotr.

Specialioje "Šimtmečio penktadienio" laidoje - prisiminimai apie tarpukario Lietuvą

Šventinį Vasario 16-osios penktadienio vakarą žiūrovus prie ekranų kvies išskirtinis „Šimtmečio penktadienis“. Laidos svečiai pasakos, kaip Lietuvoje žmonės gyveno nepriklausomybės pradžioje, kokius patiekalus rinkosi tarpukario Lietuvos gyventojai, kokie buvo jų pomėgiai.

Istorikas ir rašytojas Gediminas Kulikauskas laidoje pasakos, kad tarpukario Lietuvoje apelsinai buvo tikra prabangos prekė. Anot istoriko, šie vaisiai net buvo gabenami kaip kontrabanda ir pardavinėjami ne kilogramais, bet vienetais, o pavertus jų kainą į dabartines, 1 kilogramas apelsinų kainuotų apie 20 eurų.

Doc. dr. Algirdas Jakubčionis laidoje „Šimtmečio penktadienis“ sakys, kad lemtinga 1918-ųjų vasario 16-osios diena buvo niūri, apie tai rašė ir patys signatarai. „Tai buvo šeštadienis, oras bjaurus, šlapias, sniegas lipdo akis. Diena buvo ūkanota, lietinga, be saulės. Nuotaika buvo slogi“, – signatarų prisiminimais dalinsis A. Jakubčionis.

Istorikai kalbės, kad tarpukario Lietuvoje Vasario 16-oji buvo didelė šventė, kurios metu niekas negalėjo dirbti, o už vėliavos neiškėlimą grėsė milžiniškos baudos, siekusios 25–50 tuometinių litų, o tai, anot istorikų, tais laikais buvo dideli pinigai.

„Miestai ir gatvės būdavo papuošiami tiek gėlėmis, tiek kitais papuošimais. Ant pastatų būdavo išstatomi portretai. Nepamirštami valstybės simboliai – Vytis, kunigaikščiai ir kiti“, – kalbės dr. Vilma Akmenytė-Ruzgienė.

Šventinėje laidoje muzikinius kūrinius atliks Irūna ir Marius Jampolskis, Vytautas Šiškauskas, generolo Jono Žemaičio akademijos vyrų choras „Kariūnas“ ir dainininkė Evelina Sašenko, atlikėjas Egidijus Sipavičius, dainininkė Liepa Norkevičienė.

Laidą „Šimtmečio penktadienis“ žiūrėkite vasario 16-ąją, penktadienį, 19 val. 30 min.

 

Karšti pasiūlymai