“Afrikos karščiu alsuojantys Rytėlis praskaidrins žvarbų rudenį” - mieste.lt

Tapk MIESTE.lt fanu Facebook'e

×
2017-10-26 09:10 Ryčio Šeškaičio nuotr.

“Afrikos karščiu alsuojantys Rytėlis praskaidrins žvarbų rudenį”

Ateinantį  penktadienį, spalio 27 dieną, sporto ir sveikos gyvensenos judėjimas “MyHero!” bei “Afrikos būgnų” komanda laukia visų norinčių iškeisti rudens žvarbą į Afrikos karštį!  Vilniečius ir miesto svečius į Smėlio areną kvies rytine šokių fiesta pramintas Rytėlis . Jau aštuntą kartą organizuojamas renginys šį kartą ragins ne tik pradėti dieną nuo 5val. ryto jogos drauge su Jolita Seredaite ir rytinį sportą iškeisti į šokius. Apsilankę Rytėlyje dalyviai išgirs perkusijos studijos “Afrikos būgnai” gyvo garso koncertą bei turės galimybę išbandyti Afrikietiškus šokius, kurių priešakyje bus svečias iš Senegalo Bibiche Sambou Toure bei viešnia iš Ispanijos Lurgi Zalakain Urkola.

Bibiche Sambou Toure - gimęs muzikantų menininkų šeimoje Senegale, Abene miestelyje, nuo mažens pradėjo šokti, o vėliau atrado djembe. Šiandien jis yra jaunosios djembes atlikėjų kartos kylanti žvaigždė. Groja su mums puikiai žinomu ne kartą Lietuvą sužavėjusiu  djembe virtuozu Babara Bangoura. 

Lurgi Zalakain Urkola - baskų kraujo turinti šokėja, jau 10 metų šoka afrikietiškus šokius ir dalinasi savo patirtimi su kitais. 

Bibiche: Kai man buvo penkeri metai, mano senelis vadovavo Abene miestelio baletui ( Vakarų Afrikos muzikos i šokių kolektyvas- aut. past. ). Ir jau tada eidavau į repeticijas – pamatyti ir bandyti šokti.   O mano tėvas tuo metu gyveno Ispanijoje, ir vežė turistus ispanus į Senegalą – jie čia mokėsi afrikiečių muzikos tad tai irgi prisimenu. Su Vakarų Afrikos muzika  augau ir jau septynerių pradėjo šokau „Dimbay“ balete. Paauglystėje atvykęs tėvas pasiūlė prisijungti prie jo kolektyvo „Makumba beat“ Ispanijoje – ten atvykau būdamas šešiolikos.  Šiame kolektyve pradėjau groti dunais ( Vakarų Afrikos bosiniai būgnai – aut. past.) .Vėliau įkūriau kolektyvą „Aruma percussion“ – ten jau grojau ir djembe ( populiariausias Vakarų Afrikos būgnas –aut. past.)– mano pirmasis djembe buvo ispanas Miguel Gonzalez Rehahn.  Pradėjau akomponuoti ir šokiams – pas garsią šokėją Mary Toure. Kai groji šokiuose, tai jauti muziką kitaip. Po kelerių metų sutikau djembe virtuozą Babarą Bangourą, kuris pakvietė groti jo kolektyve „Sabougnouma“. Pastaruosius dvejus metus Babara Bangoura dėka stipriai tobulėju ir augu - nuolat klausausi ir studijuoju jo muziką, pats turiu studentų, kuriuos mokau groti djembe. Tame labai daug asmeninio, savarankiško darbo. Kaip muzikantą mane stipriai įkvepia ir grojimas šokiuose – tai skatina kurti solo frazes.

Lurgi: Šokant pagal gyvą būgnų muziką viena mano dalis susijungia su kažkuo labai primityviu, senoviniu, tarsi grįžčiau laiku atgal. Būgnų ritmas užkuria, kažkas pasikeičia kūne ir prote – šis jausmas man labai patinka, bet jį sunku nusakyti žodžiais.

Bibiche: Afrikietiška muzika suteikia stiprybės gyvenimui. Šios muzikos šaknys yra kasdieniame afrikiečių gyvenime ir originaliai ji buvo grojama tik tam tikromis progomis, pavyzdžiui, poros suradimui, gero derliaus ruošimuisi, berniukų tapimo vyrais. Kai dar nebuvo būgnų, su kuriais grojama šiandien, būdavo plojama, dainuojama ir ritmas išgaunamas mušant „kouda“ (mandingue k.)-  medine grūstuve.. Pirmosios Vakarų Afrikos muzikantės buvo moterys.

Lurgi: Labai daug djembe solo ateina iš moterų dainavimo. O afrikietišką kultūrą savyje jaučiau nuo mažens. Afrikietiškus šokius pradėjau šokti prieš 10 metų ir iškart juos pamilau. Pradėjau mokyti kitus jų po pirmos kelionės į Afriką, Senegalą– man pačiai mokymas yra iššūkis ir būdas daugiau pačiai išnokti ir suprasti. Be to, atmosfera pamokose puiki ir be galo smagu matyti, kaip žmonės tobulėja.

Bibiche: Grodamas jaučiuosi laimingas, jaučiu ryšį su savo šaknimis, tai kelias bendrauti su žmonėmis ir dalintis patirtimi. Tai gyvenimo būdas. Jei negročiau djembe, galbūt niekada nebūčiau sutikęs lietuvių Gedimino ir Ievos, kurie pakvietė atvykti į Lietuvą.

Lurgi: Rytinis koncertas 6 ryte  man bus nauja patirtis, nebuvau nieko panašaus įsivaizdavusi. Džiaugiuosi, kad galiu čia atvykti, turiu galimybę dalintis ir kad afrikietiška šeima didėja.

Sporto ir sveikos gyvensenos judėjimas “MyHero!” bei “Afrikos būgnų” komanda laukia visų norinčių iškeisti rudens žvarbą į Afrikos karštį!