Omaną išliaupsinęs E.Žičkus sudirbo Emiratus - mieste.lt

Tapk MIESTE.lt fanu Facebook'e

×
2018-05-28 16:43 Asmeninio archyvo nuotr.

Omaną išliaupsinęs E.Žičkus sudirbo Emiratus

Televizijos laidų prodiuseris, LRT laidos „Gyvenimas“ vedėjas ir aistringas keliautojas – taip galima apibūdinti visiems gerai žinomą – Edvardą Žičkų (35). Neseniai Omane viešėjęs MIESTE.lt pašnekovas pasidalijo ten patirtais įspūdžiais. Tad kviečiame paskaityti ir bent trumpam nusikelti į šį egzotiškąją kampelį.

Edvardai, esi aistringas keliautojas, aplankęs ne vieną šalį savo malonumui ar dėl darbų. Kaip atsidūrei Omane? Ir ką ten veikei?

Kvietimas keliauti į Omaną buvo labai netikėtas. Buvau pakviestas po šią šalį keliauti naujutėlaičiu automobiliu „Lexus“. Kartais per dieną įveikdavau apie 500 kilometrų per dykumą, kaimus, didmiesčius, kalnų keliais ir greitkeliais. Reikia pripažinti, kad tokių puikių sąlygų keliauti automobiliu kaip Omane retai kada pasitaiko.

Omanas – gana egzotiška šalis, nenuvalkiota turistų. Koks buvo pirmasis įspūdis, kai ten nusileido Tavo lėktuvas?

Pradžia nebuvo sklandi, nes... Pasimetė mano bagažas, bet netruko nė valandos ir oro uosto darbuotojus „įkalbėjau“ surasti mano lagaminą. Taip sakau, nes omaniečiai siūlėsi bagažą surasti per porą dienų ir atgabenti tiesiai į viešbutį. Bėda ta, kad kasnakt nakvojau vis kitame regione, tai vargu ar iki išskridimo jis būtų mane pavijęs. Iš oro uosto iki pirmos nakvynės vietos – aukščiausiai . Omano dykumoje įsikūrusiame viešbutyje teko keliauti geras porą valandų. O ryte pakilus saulei supratau, dėl ko buvo verta po ilgų skrydžių dar taip ilgai važiuoti. Iš terasos visa dykuma buvo tarsi ant delno.

Ką reikėtų žinoti tiems, kurie perskaitę šį Tavo interviu, sugalvos,  jog nori irgi atostogauti Omane?

Omanas – pasakiška, moderni šalis, kurioje viską lemia įdomios, bet atvykėliams iš Vakarų ne visada suprantamos tradicijos. Tačiau gyvenimas čia išties gražus: nėra mokesčių, todėl žmonės gauna tiek, kiek uždirbo, o kuras kainuoja pigiau už litrą vandens, todėl pinigus gali leisti, kad ir kupranugarių grožio konkursams.

Lietuvą nuo Omano sultonato skiria šeši tūkstančiai trys šimtai kilometrų. Atvykus į šią pietvarkarių Azijos valstybę laikrodžio rodyklę persuki trimis valandomis į priekį. Tačiau čia keičiasi ne tik pats laikas, bet ir jo pojūtis. Netrunki suprasti, kodėl vykstantiems į Omaną patariama pamiršti minučių tikslumu sudėliotus planus, maršrutus ir suplanuotus susitikimus. Gyvenimas Artimuosiuose Rytuose teka kitaip, ir jei su tuo nesugebėsi susitaikyti dar kelionės pradžioje, greit teks nusivilti ar net pulti į neviltį, tačiau net ir tada niekas nepasikeis, todėl tiesiog teks susitaikyti su vietinėmis taisyklėmis.

Ar tai pavojinga šalis?

Sakoma, tai pati liberaliausia islamiška šalis pasaulyje. Prieš kelionę susirinkau daug naudingos informacijos iš ten gyvenusių, dirbusių žmonių, Lietuvoje studijuojančių omaniečių ir vienas labiausiai akcentuotų dalykų visų pasakojimuose buvo saugumas. Visą kelionę tikrai jaučiausi saugiai, bet visada sakau: keliaujant negalima pamiršti saugumo.

Iki 1970-ųjų Omanas buvo labai uždaras. Valdžią perėmus sultonui Kabusui per gerus keturis dešimtmečius valstybė sugebėjo tapti modernia šalimi, tačiau neatitrūkti nuo savo

šaknų ir neprarasti tradicijų. Kultūrinį identitetą padėjo išsaugoti islamas, kurio vaidmuo kasdieniniame Omano visuomenės gyvenime labai didelis iki šių dienų.

Kokių žmonių ten sutikai? Kaip jie priima europiečius? Kokia aptarnavimo kultūra?

Nors arčiau sostinės Maskato ar kitų didžiųjų miestų gatvėse galima išvysti prie vairo sėdinčių moterų, čia joms suteikta teisė dirbti, siekti karjeros ir net išsiskirti, tačiau atokiau esančiuose regionuose savo veidus jos slepia po skaromis ir kaipmat nusuka žvilgsnį nuo smalsiai nužiūrinėjančių svetimšalių. Čia vyras gali turėti keletą žmonų, žinoma, jei sugeba jas išlaikyti. Tačiau sukaupęs pakankamą sumą žmoną turi rinktis iš... Giminės rato, todėl Omane vis dar gaji tradicija, kad pusbroliai dažniausiai veda pusseseres.

Žmonės draugiški, smalsūs, visada pasiruošę padėti, kavinėse, restoranuose ar viešbučiuose aptarnavimas – puikus. Tiesa, teko girdėti, kad atokiuose kaimuose į atvykėlius gali būti žiūrima šiek tiek su atsargumu, nes turizmas vietos kultūrai daro didžiulę įtaką ir tai patinka ne visiems.

Ar brangu Omane? Kiek pinigų reikėtų pasiimti poros savaičių atostogoms ten?

Viskas priklauso nuo poreikių ir galimybių. Savaitės atostogas gali susiorganizuoti ar įsigyti už tūkstantį eurų, kitu atveju tiek kainuoja viena nakvynė prabangiame viešbutyje. Kuras gerokai pigesnis, maistas tikrai įperkamas.

Koks Omano klimatas? Kaip lietuviai ten jaustųsi?

Omano klimatas yra labai karštas ir sausas visus metus. Vasara prasideda balandžio vidury ir trunka iki spalio. Kartais net šešėlyje oro temperatūra gali įkaisti iki 50 laipsnių.

Kas kelionės metu Tau labiausiai įsiminė, ko negali pamiršti iki dabar (patirtas nuotykis, ragautas patiekalas ar dar kažkas)?

Iki šiol negaliu suprasti, kodėl kupranugaris pas juos – ir geriausias draugas, ir transporto priemonė, ir – gardžiausias patiekalas (kupranugario šašlykas visada patiekiamas garbingiausiems svečiams)... (juokiasi)

Ar vyktum į šią egzotišką šalį dar kartą? Jei taip, koks būtų pirmas dalykas, ką ten nuveiktum?

Esu tikras – ten sugrįšiu. Pirmas dalykas – suvalgyti šviežių datulių ir išgerti omanietiškos kavos, kuri neturi nieko bendro su mums įprastu kavos skoniu.

Jei reikėtų palyginti Omaną su Emyratais ar kita panašia šalimi, kokie galėtų būti Omano privalumai?

Arabų šalys turiu labai daug prieskonių ir spalvų, visur jos kitokios. Jungtiniai Arabų Emyratai – man stiklo džiunglės smėlynuose. Be jausmo, su daug dulkėse paskendusios prabangos. Omanas tikrai kitoks. Jis gyvesnis, tikresnis.

Ar vykstant į Omaną Lietuvos piliečiams reikia vizos?

Taip, ja būtina pasirūpinti.

Kokios patogiausios jungtys skrendant į Omaną, kiek užtrunka kelionė iš Lietuvos?

Deja, kol kas tiesiogiai iš Lietuvos, kiek žinau, į Omaną neskraidinama, teko matyti pasiūlymų keliauti iš Varšuvos. Iš Vilniaus skrydis turi jungtį Frankfurte, ten tenka palaukti keletą valandų, o tada su Omano avialinijomis keliauti apie septynias valandas, iš viso kelionė užtrunka apie 12 valandų.