Didžiausi visų laikų "Eurovizijos" skandalai: Juos visi smerkė - mieste.lt

Tapk MIESTE.lt fanu Facebook'e

×
2016-05-14 19:49 VIDA PRESS nuotr.

Didžiausi visų laikų "Eurovizijos" skandalai: Juos visi smerkė

Nuo to laiko, kaip prieš 60 metų buvo surengta pirmoji dainų „Eurovizija“, daug kas pasikeitė, tačiau visi atlikėjai iki šiol žino: populiariausiame Senojo žemyno dainų konkurse skandalų vargu ar išvengsi.Todėl MIESTE.lt siūlo atsigręžti į praeitį ir prisiminti atlikėjus, sukėlusius politinį, socialinį ar kitokio pobūdžio nepasitenkinimą. Sakoma, kad dažnai populiarumas neatsiejamas nuo beprotiškos drąsos.

Lesbietiškas suomės manifestas, 2013-ieji

Bučinys su viena iš savo trupės šokėjų, dainininkei Kristai Siegfried kainavo nemažai nervų. Suomę piktino Europoje varžomos homoseksualų teisės, tad Krista sumąstė savo požiūrį pademonstruoti pačiu tiesiausiu būdu – „Eurovizijos“ scenoje. Mergina į pasirodymą įtraukė šou elementą –  dviejų merginų bučinį. Žinoma, kilo masinė diskusija, ar toks pasirodymas iš viso reikalingas. Konservatyvios šalys tuojau pat paskelbė protestą. Krista atsakė gana šiurkščiai: „Pasirodymas bus transliuojamas tiesiogiai, tad niekas manęs nesustabdys.“ Taip ir atsitiko – galų gale visiems teko susitaikyti ir garsioji suomė savo šou vainikavo švelniu pakštelėjimu šokėjai į lūpas.

VIDA PRESS nuotr.

Valentinos Monettos priekaištai feisbukui ir jo kūrėjui Markui Zuckerbergui, 2012-ieji

San Marino atstovės Valentinos Monettos kūrinys iš pradžių vadinosi „Feisbukas Uh Uh Oh“, tačiau organizatoriai uždraudė minėti konkretų produkto – socialinio tinklo – pavadinimą, tad kūrinys tapo „Daina apie socialines medijas“. Kad ir kaip ten būtų... Žodžiai, nuskambėję visoje Europoje, sarkastiškai apibūdino viską, ką kada nors feisbuke įdiegė ir sukūrė M.Zuckerbergas. Valentina dainavo apie „like“ paspaudimų svarbą ir juokėsi iš vis didesnę gyvenimo dalį pasiglemžiančios virtualios realybės. Scenografija ir atlikėjai pritariančių vokalistų kostiumai spalvomis taip pat priminė feisbuko erdvę. Toks pasirodymas sukėlė įvairių nuomonių, tačiau tuomet buvo madinga pašiepti žmones, socialinėje erdvėje kuriančius savo įvaizdį.

VIDA PRESS nuotr.

Silvia Night ir keiksmažodžių lavina užkulisiuose, 2006-ieji     

Islandė, pasivadinusi Silvia Night, šiek tiek priminė Sachos Barono Coheno herojų Bruno to paties pavadinimo komedijoje. Mergina, kuri 2006 metais atliko dainą pavadinimu „Congratulations“ („Sveikinimai“ – aut. past.), „Eurovizijos“ publikai save pateikė kaip nugalėtoją. Toks pasirodymas ir skandalingas elgesys užkulisiuose  atlikėjai pelnė žiūrovų antipatijas. Silvia, išplūdusi žurnalistus ir kitų šalių dalyvius, net nepasiekė finalo. Po pasirodymo ji buvo nušvilpta minios.  Islandės šou gerai neįvertintas dar ir todėl, kad balsas trūkinėjo, o apranga tik trukdė atlikti judesius scenoje. Dideliu plunksnuotu galvos apdangalu ir rožiniais drabužėliais pasipuošusi Silvia daugeliui pasirodė it kabareto šokėja.

VIDA PRESS nuotr.

Pirmasis translytis „Eurovizijos“ istorijoje, 1998-ieji

Pirmasis transseksualas, pasirodęs „Eurovizijoje“, buvo ne mažiau skandalingas už Conchitą Wurst. Kažin ar šis konkursas sukurtas kovai už lygias teises, tačiau 1998 metais būtent Dana International pasivadinusi Izraelio atstovė nušluostė nosį konkurentams ir pelnė pripažinimą Europoje. Atlikusi dainą „Diva“ Dana iškovojo pirmąją vietą. Tiesa, daugiausia diskusijų jos pasirodymas ir daina sukėlė gimtojoje šalyje. Tautiečiai abejojo, ar dainininkė gali atstovauti tokiai religingai šaliai kaip Izraelis. Dauguma žmonių buvo prieš atlikėjos lipimą ant scenos, tačiau talentingoji Dana su papūgos įvaizdžiu, kurtu Jeano Paulio Gaultier, pelnė pasaulinį pripažinimą. Ji tapo viena iš visame pasaulyje dievinamų popmuzikos ikonų.

VIDA PRESS nuotr.

Verka Serdučka ir protestas prieš vulgarumą bei groteską, 2007-ieji

Ukrainietis Andrijus Danylka, išgarsėjęs Verkos Serdučkos sceniniu slapyvardžiu, sukėlė diskusijų audrą dėl keisto dainos teksto, komiško pasirodymo ir savo išvaizdos. Raudonais skruostais ir mėlynais akių šešėliais pasigražinęs vyras šoko ir dainavo apsivilkęs sidabrinį kostiumą. Ukrainiečiai nebuvo patenkinti jų šaliai atstovausiančiu humoristu ir nusprendė surengti protestą. Jie darė viską, kad vyras ant scenos neliptų. „Prieš“ buvo raginami balsuoti ir ukrainiečiai parlamente. Visi liko šokiruoti, kai Verka Serdučka užėmė antrą vietą. Posakis „Juokiasi tas, kas juokiasi paskutinis“ drąsuolio atveju pasiteisino.

Gruzijos skausmas ir priekaištai Vladimirui Putinui, 2009-ieji

Gruzija 2009-aisiais bandė protestuoti prieš Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, tačiau jų daina buvo uždrausta. Kūrinys „We Don‘t Wanna Put In“, pasirinktas tų metų konkursui, buvo atmestas. Jo pavadinimą buvo galima išversti kaip „Mes nenorime Putino“. Protestas nepavyko, nes konkurso organizatoriai puikiai suprato, kad taip buvo norima atkreipti dėmesį į Gruzijos ir Rusijos karinį konfliktą. Gruzinų buvo paprašyta pakeisti dainos tekstą arba išvis nedalyvauti konkurse. Gruzija atsisakė tai padaryti ir tais metais į Maskvą nevyko.

Barzdotoji austrų dama Conchita Wurst, 2014-ieji

Austras Tomas Neuworthas buvo vienintelė tokia persona „Eurovizijoje“, sukėlusi klausimą, kas yra lytis, orientacija, tinkama išvaizda. Atlikėjas, pasivadinęs Conchita Wurst, į sceną lipo keisčiausiu pavidalu, koks tik gali būti. Barzdota moteris? Kas ji? Ar tai jis? Šie klausimai nedavė ramybės ne vienam tų metų konkurso žiūrovui. Kritikai Austrijos pasirodymą ir visą „Euroviziją“ vadino viešu gėjų paradu, dalis žiūrovų aimanavo,  kad jiems sunku paaiškinti vaikams, kas yra toji asmenybė – vyras ar moteris. Kad ir kaip ten būtų, Conchita triumfavo – jos daina „Rise Like A Phoenix“ užėmė pirmąją vietą.