Pienas katei – draugas ar priešas? - mieste.lt

Tapk MIESTE.lt fanu Facebook'e

×
2016-04-03 09:00 SHUTTERSTOCK nuotr.

Pienas katei – draugas ar priešas?

Katė ir dubenėlis pieno.  atrodo, yra neatsiejami dalykai. Bet augintinių sveikos mitybos principai skelbia, kad daugelis kačių pieno tiesiog netoleruoja, o laiku nepastebėjus dėl jo vartojimo atsiradusių negalavimų gali prireikti ilgo gydymo.

Tyrimų bendrovės atliktos apklausos duomenys rodo, kad Lietuvoje apie 10 proc. gyventojų augina kates. Vadinasi, mūsų šalyje yra apie 300 tūkst. namų sąlygomis auginamų kačių. 80 proc. apklaustųjų teigia, kad augintinį šeria subalansuotu ėdalu, bet apklausos duomenys parodė, jog žinių apie augintinių subalansuotą mitybą dar trūksta.

Katės sveikata priklauso nuo mitybos

Meino meškėno kates veisianti Beata Kudzevičienė sako, kad sklando daug mitų apie kačių mitybą, o vienas iš dažniausiai keliamų klausimų, ar tikrai katėms reikia pieno.

B.Kudzevičienė savo veislyno katėms šio produkto niekada neduoda. „Nors mūsų sąmonėje nuo vaikystės katė ir pienas yra neatsiejami, tiesa ta, kad daugelis kačių netoleruoja piene esančios laktozės. Pienas gyvūnėliui gali sukelti įvairių alerginių reakcijų, pvz., gali atsirasti bėrimas, prasidėti viduriavimas“, – teigia veisėja.

Pasak jos, būdamas neatidus ir nekreipdamas dėmesio į pieno sukeltus negalavimus su augintiniu šeimininkas gali atsidurti veterinarijos klinikoje, kur bus rekomenduotas ilgas gydymas medikamentais.

Nors augintiniams pieno veisėja neduoda, ji teigia, kad pasitaiko kačių, kurios toleruoja pieną. Todėl kates auginanti veisėja pataria šeimininkams išsiaiškinti, ar augintiniui pienas nesukelia negalavimų.  „Galite duoti šio produkto, tik būtinai stebėkite organizmo reakciją: jei katė neviduriuoja, šis produktas jai tinka“, – pataria  B.Kudzevičienė.

Dar vienas klausimas, kurį veisėjai dažnai užduoda norintys auginti kates, – ar galima duoti mėsos? „Katės skrandis labai jautrus, todėl svarbu atkreipti dėmesį, kokią mėsą duodate. Parduotuvėje galima rasti subproduktų, kuriuos mėsininkai įvardija kaip tinkamus naminiams gyvūnams, bet tai yra mažiausiai maistingos, o dažnai ir kenksmingos mėsos dalys, kurios katės skrandžiui nepakeliamos, – įspėja veisėja. –  Katėms taip pat nepatariama duoti kiaulių ir vištų kaulų: kaulų atplaišos gali įstrigti tarp dantų ar sužaloti vidinius organus.“

Norint išvengti rimtesnių gyvūno sveikatos sutrikimų daržoves ir vaisius taip pat reikėtų rinktis atsargiai. Kačių kepenys neskaido augalinės kilmės produktų, o ypač pavojinga duoti bulvių ir pomidorų. Šie produktai turi alkaloido, kuris gali sukelti rimtų virškinamojo trakto sutrikimų.

Svarbiausia – subalansuota mityba

Kuo apskritai galima šerti savo numylėtinę? „Jei jūsų katė netoleruoja pieno, galite ją palepinti jogurtu, kefyru ar varške, tačiau neduokite šių produktų daugiau nei 3 kartus per savaitę“, – pataria veisėja.

Jei nusprendėte katei duoti mėsos, rinkitės vištieną, kalakutieną ar jautieną, svarbu, kad mėsa nebūtų riebi ir neturėtų kaulų.

Norėdami paįvairinti katės racioną augalinės kilmės produktais, galite duoti virtų ankštinių šeimos produktų. Iš žalių daržovių rinkitės petražoles, morkas ir cukinijas, paprikas ar burokus. Jei jūsų katė labai išranki, pabandykite duoti virtų kukurūzų, žirnių, brokolių ar žiedinių kopūstų.

B.Kudzevičienė teigia, kad veislyne kates šeria sausuoju ėdalu, o tokią mitybą retkarčiais papildo natūraliu maistu. „Toks mitybos būdas yra subalansuotas ir tinkamiausias katėms“, – sako veisėja. Kadangi katės į įvairų maistą reaguoja skirtingai, veisėja pataria dėl augintinio šėrimo pasitarti su specialistais – jie padės atsižvelgdami į veislę, amžių, sveikatos būklę.

„Norint auginti sveiką ir laimingą katę svarbiausia skirti jai dėmesio ir meilės“, – sako patyrusi kačių augintoja ir veisėja.

Mineralų tyrimas iš plauko

 

Turbūt daugeliui teko apsilankyti veterinarijos klinikoje su negaluojančiu augintiniu ir jam buvo atliekami kraujo tyrimai. Taip matome gyvūno organizmo būklę esamu momentu, o tiksliau galima būtų pasakyti, kad kraujo tyrimas teikia informaciją apie organizmą 1 savaitės intervalu. Jei susidūrėme su bakterine infekcija, po 3 dienų kraujo tyrimo rodikliai rodys uždegimą.

Tačiau organizmui būdinga homeostazė, nes biocheminiai pokyčiai kraujyje yra nepageidaujami, kitaip organizmas susidurs su gyvybei pavojingomis situacijomis. Organizmas naudos visus savo rezervus, o kraujyje stengsis išlaikyti parametrus normos ribose.

Jei kraujyje aptinkamas normalus kalcio kiekis, tai visiškai neparodo tikrosios situacijos  – organizmui gali trūkti kalcio, o kraujyje jis bus normos ribose dėl anksčiau minėtos homeostazės.

Todėl mes atliekame mineralų tyrimus iš gyvūno plauko ir tiksliai matome mineralų lygį, kuris parodo organizmo būklę 3 mėnesių laikotarpiu.

Gaunami rezultatai apie mikroelementų ir makroelementų kiekį organizme, iš kurių galime pasakyti labai daug.

- Ar žinojote, kad kalcio ir kalio santykis tiesiogiai nusako skydliaukės būklę?

- Ar žinojote, kad lėtą metabolizmą turintys gyvūnai jaučia natrio ir kalio trūkumą?

- Ar žinojote, kad kalis padeda palaikyti cukraus kiekį kraujyje, todėl jo trūkstant svyruoja gliukozės kiekis kraujyje?

- Ar žinojote, kad anemiją dažnai sukelia ne per mažas geležies kiekis, bet per didelis vario kiekis, o nesureguliavę vario kiekio niekada neišgydysime anemijos?

- Ar žinojote, kad mangano trūkumas patelėms sukelia nenorą rūpintis savo palikuonimis?

Mineralai yra organizmo žvakė. Jie dalyvauja beveik visose fermentavimo reakcijose, o be fermentų reakcijos organizme nevyksta.

Todėl kviečiame apsilankyti mūsų klinikoje ir atlikti plauko tyrimą. Taip galėsime padėti Jūsų augintiniui alergijų, lėtinių ligų atvejais, tai ypač padeda netgi epilepsijos atvejais (paprastai tokių pacientų organizme ypač žemas kalcio lygis).

Audronė Pakamanienė